2014/03/19

JAK TO DZIAŁA?- OBWÓD ELEKTRYCZNY


JAK TO DZIAŁA?- OBWÓD ELEKTRYCZNY-21.01.2014
Prąd elektryczny to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych (dodatnich lub ujemnych). Nośnikami tych ładunków mogą być elektrony lub jony.
Źródła energii  dzieli się na:
  • nieodnawialne, czyli surowce energetyczne, tj.: węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, torf, łupki i piaski bitumiczne, pierwiastki promieniotwórcze (uran, tor i rad);
  • odnawialne, do których należy siła spadku wody, energia wiatru, energia słoneczna, energia wody morskiej (prądów, fal, pływów, różnic temperatury), energia geotermiczna i energia biomasy.
Uczniowie podjęli się budowy różnych obwodów elektrycznych. Najpierw jednak dowiedzieli się co to jest obwód elektryczny.
 To układ elementów tworzących drogę zamkniętą dla prądu elektrycznego.
Warunkiem przepływu prądu elektrycznego jest istnienie pola elektrycznego i swobodnych nośników ładunku elektrycznego.

Praktycznie oznacza to, że potrzebne jest źródło prądu (napięcia) elektrycznego oraz przewodniki (przewody i odbiorniki) elektryczne tworzące zamknięty obwód ze źródłem prądu.

Stały prąd elektryczny wykorzystujemy w wielu urządzeniach.
Instalacja elektryczna w samochodzie jest w dużej mierze instalacją stałego prądu elektrycznego.

Zasilanie całej elektryki samochodu dokonuje się z akumulatora ładowanego w czasie jazdy przez alternator.

Obwody komputera też w znacznej części zasilane są stałym prądem elektrycznym.

Podobnie jest także w telefonie komórkowym.

Obwody elektryczne 

Najprostszym obwodem prądu stałego jest układ złożony z:

- baterii,

- przewodów

- odbiornika.
Obwód składa się ze źródła napięcia (źródła siły elektromotorycznej SEM) z oporem wewnętrznym r, przewodów (bez oporu), odbiornika o oporności R.
Wykorzystanie ziemniaków jako źródła energii
Wytworzenie energii elektrycznej z ziemniaków możliwe jest dzięki połączeniu ich w tak zwane ogniwo galwaniczne. Są nim dwie elektrody (metale) zanurzone w elektrolicie, czyli substancji zdolnej do przenoszenia ładunku między elektrodami. Kiedy zachodzą reakcje między elektrodą, a elektrolitem produkowany jest prąd.
Materiały 
 ziemniaki, gwoździe ocynkowane, gwoździe miedziane, izolowany przewód, najprostszy woltomierz ;
Wykonanie 
Wbij w ziemniak gwóźdź miedziany i gwóźdź ocynkowany. Po podłączeniu do gwoździ woltomierza powinno pojawić się napięcie. Właśnie stworzyłeś ogniwo chemiczne. 
Doświadczenie jest bezpieczne. 





26 komentarzy:

  1. Najłatwiej uczyć się właśnie na doświadczeniach. Gdyby stosowano ten system w szkołach, uczniowie pewnie chodziliby do nich chętniej,

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Taka wiedza staje się przydatna również w przypadku montowania wyłączników schodowych https://interblue.pl/wylaczniki-schodowe,c,96 gdyż z prądem mamy do czynienia w całym domu. W sumie to dobrze, że młodzież jest uświadamiana o tych rzeczach.

    OdpowiedzUsuń
  4. To bardzo ważne, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci o energii elektrycznej. Należy również wpajać im, że najważniejszym elementem każdej instalacji jest licznik energii, którego zakupu można dokonać w tym miejscu: https://interblue.pl/liczniki-energii-elektrycznej,c,45/

    OdpowiedzUsuń
  5. Super sprawa, że już od najmłodszych lat dzieci uczą się takich rzeczy jak elektryka. Kto wie, może w przyszłości będą używały elementów https://www.se.com/pl/pl/ i pracowały w automatyce przemysłowej. W końcu takie zawody są bardzo potrzebne.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajnie, że młodzież uczy się zasad działania prądu bo taka wiedza na pewno się w przyszłości przydaje. Ja za to odkąd prowadzę własną firmę to liczę na to, że za prąd będę płacił mniej. W końcu przeszedłem do https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/ i moim zdaniem był to najlepszy wybór jakiego mogłem dokonać.

    OdpowiedzUsuń
  8. Super to zostało opisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetna inicjatywa, że już najmłodsi mogą uczyć się o prądzie elektrycznym. Zastanawiam się czy również ta tematyka przewiduje lekcje z paneli fotowoltaicznych. Osobiście zakładałam niedawno u mnie taką instalację od https://olsztynskieokna.eu/fotowoltaika-elblag.html i wszystko udało się zrobić wyśmienicie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja również niestety nie znam się na instalacjach elektrycznych i jeśli już to po prostu wzywam fachowców. Całkiem niedawno zdecydowałem się również na montaż instalacji fotowoltaicznej przez http://inovativ.pl/ i jestem zdania, że ten wybór jak najbardziej był właściwy.

    OdpowiedzUsuń
  11. Na pewno fajnie jest wiedzieć jak działa taka instalacja elektryczna gdyż może nam się to w życiu przydać. Ja jestem przekonany, że po przeczytaniu http://www.covalgarden.pl/instalacja-fotowoltaiczna-czy-nam-sie-oplaca/ wiem dokładnie, że instalacja fotowoltaiczna może być bardzo fajnym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń
  12. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  13. Ogólnie warto jest wiedzieć i znać chociaż podstawy tego jak działa prąd elektryczny. Wiem, że dziś wielką popularność ma również fotowoltaika. Po przeczytaniu https://rynekinwestycji.pl/fotowoltaika-dla-wspolnot-mieszkaniowych-czy-warto/ rozumiem, że i wspólnoty mieszkaniowe mogą mieć takie instalacje.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ogólnie ja się nigdy jakoś zagadnieniami z prądem nie interesowałem i muszę przyznać, że na ten moment najbardziej ciekawi mnie fotowoltaika. Jak już czytałem na stronie https://centraldom.pl/jaka-jest-cena-montazu-paneli-fotowoltaicznych-w-domu/ to doskonale wiem ile może mnie wynieść montaż takiej instalacji fotowoltaicznej.

    OdpowiedzUsuń
  15. W sumie jak najbardziej taka edukacja jest bardzo ważna i myślę, że komuś może się ona przydać. Ja niestety na elektryce się nie znam. Jeśli potrzebuję jakiś napraw to zawsze elektrycy z https://www.warszawa-elektryk.pl/ wykonają swoją pracę idealnie.

    OdpowiedzUsuń
  16. W sumie ja się nigdy nad tym nie zastanawiałam i dla mnie najważniejsze jest to, że po prostu działa. Muszę przyznać, że bardzo dobrą pracę wykonują elektrycy z firmy http://elektryk-wroclaw.pl/ którzy mieli okazję być również i u mnie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ogólnie moim zdaniem dziś bardzo dobrze sprawdza się fotowoltaika. Jestem zdania, że jest to bardzo fajne rozwiązanie na dzisiejsze czasy. Ja niedawno również czytałem na stronie https://wiecejnizdom.pl/jak-wyliczyc-oplacalnosc-instalacji-fotowoltaicznej/ jak wygląda kwestia opłacalności fotowoltaiki i jak to wyliczyć.

    OdpowiedzUsuń
  18. Faktycznie jest to bardzo ważne, aby zrozumieć jak działa prąd, ale ja jednak sama się do żadnych napraw elektrycznych nie zabieram. Bardzo fajnie, że mogę polegać na elektrykach http://elektryka.wroclaw.pl/ którzy sobie poradzą z każdą awarią.

    OdpowiedzUsuń
  19. Z całą pewnością samo zrozumienie prądu elektrycznego jest ważne, ale również pamiętajmy, że lepiej warto jest wezwać sprawdzonego elektryka. Ja wiem, że zawsze mogę polegać na https://elektrycy.warszawa.pl/ i bez najmniejszego problemu zjawia się on w razie awarii.

    OdpowiedzUsuń
  20. Dla mnie przede wszystkim ważnym aspektem jest to aby wiedzieć również czy oby na pewno moja instalacja elektryczna działa tak jak powinna. Na całe szczęście wiem, że wykonywał ją elektryk https://elektryk-wroclaw.pl/instalacje-elektryczne/ więc na pewno mogę spać spokojnie.

    OdpowiedzUsuń
  21. No ciekawe. Jednakże to co jest ważne, to pozyskać tani prąd dla firm , bo dzisiaj rachunki to potrafią naprawdę straszyć. Ja właśnie też muszę poszukać całkiem innego dostawcę, ponieważ chcę cieszyć się też niższymi rachunkami.

    OdpowiedzUsuń
  22. Fotowoltaika obecnie jest jedną z najpopularniejszych metod produkcji energii. Gorąco zachęcam do sprawdzenia Fiberlink Fotowoltaika i projektów, które zrealizowali w sektorze fotowoltaicznym. Z tego co wiem, zapewniają oni nie tylko dostawę i instalację systemów fotowoltaicznych, ale także szeroki zakres usług, takich jak konserwacja, naprawa i monitorowanie.

    OdpowiedzUsuń
  23. Super artykuł! Bardzo interesuje mnie ten temat i liczę, że kolejne wpisy również poruszą tą kwestię!

    OdpowiedzUsuń