2014/03/19

MAGNETYZM- CO TO ZA SIŁA?

    ZAJĘCIA PRZYRODNICZE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZAWIEPRZYCACH
Z magnesów korzystamy na co dzień.  Możemy je znaleźć czy to w szafkach, gdzie odpowiedzialne są za zatrzaskiwanie drzwi, czy  w naszych telefonach i dzwonkach do drzwi.
 Ich specyficzna cecha, czyli przyciąganie żelaza, kobaltu, niklu oraz przeważającej większości rodzajów stali, wynika z faktu, iż atomy substancji takiej jak np. żelazo to w rzeczywistości maleńkie magnesy, które poprzez nieuporządkowanie i ułożenie w przeróżnych kierunkach, niwelują wzajemnie swoje magnetyczne właściwości.  W chwili namagnesowania metalu, jego atomy ustawiają się w jednym kierunku, tworząc w ten sposób jeden wielki magnes.
Ważnym jest, że przeciwne bieguny przyciągają się wzajemnie a bieguny jednoimienne odpychają się wzajemnie. W obecnych czasach stosuje się również nowoczesne elektromagnesy, które swoje właściwości przyciągania metalowych przedmiotów zachowują jedynie wtedy, kiedy płynie przez nie prąd. Daje to możliwość regulowania ich mocy oraz zupełnego ich wyłączenia w dowolnej chwili.
PROPONUJEMY NASTĘPUJĄCE DOŚWIADCZENIA:
DOSWIADCZENIE 1
Potrzebny jest magnes i spinacze biurowe. Należy umieść spinacze na stole a magnes trzymać pod blatem stołu. Czy magnes działa przez stół? Czy będzie oddziaływał na spinacze?
 DOSWIADCZENIE 2
Do tego doświadczenia będą potrzebne opiłki żelaza, papier lub szkło i magnes sztabkowy. Wysypujemy opiłki na szkło lub papier a magnes kładziemy pod spodem. Opiłki skupią się przy końcach magnesu i widoczne będą linie magnetyczne.
Ziemskie pole magnetyczne występuje naturalnie wokół Ziemi i rozciąga się na kilkadziesiąt tysięcy kilometrów od Ziemi, a obszar, w którym ono występuje nazywa się ziemską magnetosferą. Pole magnetyczne Ziemi pochodzi głównie z jej wnętrza. 

Pole magnetyczne wpływa na klimat, a także na organizmy zwierząt, roślin i drobnoustrojów. Ciekawostką jest, iż prawdopodobnie orientacja ptaków podczas wędrówek jest związana z ich reakcją na pole magnetyczne. Stwierdzono także wpływ pola magnetycznego na organizmy astronautów (słabszego w kosmosie niż na Ziemi). 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz