Jak podzielić pizzę sprawiedliwie?
Wiele razy każdemu z nas zdarzyło się, że musieliśmy jakąś całość podzielić na części. Wtedy każdą część możemy zapisać w postaci ułamka .
A co to jest ułamek i od kiedy funkcjonuje w matematyce?
Ogólne pojęcie stosunku dwóch liczb zostało wprowadzone przez pitagorejczyków w VI w. p.n.e. Poprzedzający ich Babilończycy i Egipcjanie używali jedynie ułamków z licznikiem 1. Słowo ułamek pochodzi od wywodzącego się z łaciny fractio, przekładu z arabskiego kasr - złamany, a zatem ułamki to liczby złamane, gdzie mianownik określa, licznik liczy.
Współczesny sposób zapisu ułamków pochodzi od matematyków hinduskich, zapisywali oni licznik i mianownik, nie używając jednak kreski rozdzielającej. Dodanie kreski rozdzielającej zawdzięczamy Arabom tłumaczącym dzieła Hindusów. W Europie jako pierwszy w swoich pracach znane do dziś oznaczenie ułamków publikuje włoski matematyk Fibonacci.
W każdym ułamku wyróżniamy licznik, który liczy i mianownik, który określa na ile części została podzielona całość. Licznik od mianownika oddzielony został kreską ułamkową, która zastępuje nam dzielenie.
Tyle teorii! Praktyka na zajęciach matematycznych w SP w Januszówce była dużo przyjemniejsza – tylko szkoda, że ta pizza była tylko wyimaginowana.
źródło:
http://www.math.edu.pl/ulamki-zwykle
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz