2014/03/19

Jak powstają kryształy?

    Uczniowie poznali na zajęciach dwa rodzaje mieszanin:
-mieszaniny jednorodne czyli roztwory np. , benzyna, solanka, cukier z wodą,  roztwory wodne soków, ocet. 
-mieszaniny niejednorodne np.  piasek z wodą, zaprawa murarska, opiłki żelaza w wodzie, kawa mielona z wodą. 
Następnie dowiedzieli się podstawowych informacji o roztworach nasyconych i nienasycnych.
Roztwór nasycony to roztwór, który w określonych warunkach termodynamicznych (ciśnienie, temperatura) nie zmienia swego stężenia w kontakcie z substancją rozpuszczoną. W praktyce oznacza to, że bez zmian warunków termodynamicznych z roztworu nasyconego nie wytrąca się żaden osad, ale nie można też w nim rozpuścić już więcej substancji.
Roztwór nienasycony to roztwór, w którym w danej temperaturze można rozpuścić jeszcze pewną ilość danej substancji.
Jednym ze sposobów rozdzielania mieszanin jest krystalizacja.
Polega  ona na wydzielaniu się z roztworu substancji w postaci kryształków wskutek np. odparowania wody (rozpuszczalnika).

OGRÓD CHEMICZNY-21.01.2014
Na zajęciach uczniowie założyli hodowlę kryształów. A oto w jak prosty sposób można to zrobić.
Potrzebne pomoce: 
- słoik   
- woda, 
- sól, 
- krótki patyczek lub ołówek,
- nitka lub sznurek
  
Wykonanie doświadczenia: 
Należy przygotować roztwór nasycony soli kuchennej: dodawaj stopniowo soli do wody wytrwale mieszając. Dobrze jest mieszaninę podgrzać, aby ułatwić rozpuszczanie soli. Jeżeli zauważysz, że mimo mieszania sól nie chce się już rozpuszczać – otrzymałeś roztwór nasycony.
Otrzymaną solankę wlej do słoika do ok ¾ jego wysokości. Do patyczka przywiąż wełniany sznurek lub nitkę. Patyczek połóż na słoiku w ten sposób, aby nitka dotykała dna słoiczka. 
Odstaw słoik w ustronne miejsce. Uzbrój się w cierpliwość. Woda stopniowo będzie parowała ze słoika, a sól będzie ulegała krystalizacji i osadzała się na ściankach słoika oraz na nitce/sznurku. 

Im dłużej będzie przebiegał proces parowania i krystalizacji, tym większe będą kryształy soli. Rozważnie zatem dobierz miejsce, w którym będzie stała hodowla, nie musi być szczególnie jasne (dostęp światła nie wpływa na przebieg krystalizacji, ułatwia za to obserwację), ani zbyt ciepłe (wtedy krystalizacja przebiega szybko, a kryształy są małe).

Warto również sporządzić notatki w czasie realizacji doświadczenia jak również zapisywać spostrzeżenia dotyczące wzrostu naszej hodowli kryształów.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz