2014/01/14

Miary i wagi

W ostatni czwartek w SP w Januszówce zajęcia matematyczne przebiegły pod hasłem
 – „mierzymy i ważymy” 
 Początek zajęć stanowił krótki wstęp o tym,  w jaki sposób mierzono i ważono
w zamierzchłej przeszłości - i oto kilka ciekawostek:


„Na wagę złota - W starożytnym Egipcie złoto stało się tak cenne, że około roku 3500 p.n.e. Egipcjanie wynaleźli wagę, aby je ważyć. Była to prosta waga belkowa z dwiema szalkami na końcach. Na jednej szali kładziono złoto, a na drugiej równoważono je odpowiednio dobranymi odważnikami.
  

Wczesne odważniki - Wczesne odważniki miały bardzo różne kształty. Egipcjanie do ważenia złota używali ciężarków w kształcie głowy byka. Afrykańskie plemiona Aszanti wykonanym z brązu odważnikom nadawały formy zwierząt i ryb. Jeśli taki odważnik był za ciężki, zawsze można było odrąbać kawałek głowy albo ogona.
  

Egipski łokieć - Starożytni Egipcjanie mierzyli długość, używając jednostki zwanej łokciem. Łokieć określono na podstawie odległości pomiędzy ludzkim łokciem a końcem wyprostowanego środkowego palca – średnio 50 cm. Aby uniknąć nieporozumień, wykonano wzorzec łokcia z czarnego granitu. Wzorzec ten, zwany Królewskim Łokciem, mierzył 52,4 cm. W stosunku do niego odmierzano wszystkie pozostałe łokciowe przymiary.


Pierwsza stopa - Ludzkiej stopy jako jednostki miary użyto po raz pierwszy w Babilonie, około 1500 lat p.n.e. Babilończycy mierzyli stopami bloki budowlane. Babilońska stopa miała około 33 cm długości. Natomiast Rzymianie używali stopy o długości około 30 cm.


Dłonie i palce - Egipcjanie, Grecy i Rzymianie używali dłoni i palców jako jednostek miary. Egipcjanie wykorzystywali w tym celu szerokość środkowego palca i szerokość dłoni. Cztery palce równały się jednej dłoni.


W jardach - Jard był jednostką miary wynalezioną przez kupców do odmierzania płótna. Jeden jard równał się długości płótna rozpiętego między podbródkiem a końcem palców wyciągniętej ręki. W XII-wiecznej Anglii przyjęto odległość między końcem nosa króla Henryka I a opuszką jego środkowego palca. W 1305 roku jard określono jako długość równą trzem stopom i tak zostało do dzisiaj.

Ujednolicenie systemu 
 Wraz z rozwojem handlu pojawiła się potrzeba dokładniejszych, jednolitych systemów miar
 i wag. Wcześniejsze systemy różniły się między sobą tak bardzo, że mierzeniem i ważeniem rządził
 często czysty przypadek. To co w jednym miejscu uważano za jard płótna, w innym miejscu
 mogło być o kilka cali krótsze.
  


 Powszechny dziś system metryczny wynaleziono we Francji w XIII wieku. Jego podstawowe
 jednostki to metry i centymetry, gramy i kilogramy. Po raz pierwszy w historii miar
 jednostki nie pochodziły od części ciała.




 A potem… ważyliśmy, odmierzaliśmy – a nawet mieliśmy "Turniej Wzrostu”- dziewczęta contra chłopcy  
 „Spacer”  na skrzyżowanie, gdzie oczekujemy na przewóz wykorzystaliśmy do odmierzenia odległości, którą niemal codziennie pokonujemy – dokładnie 229m. 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz