2013/11/11

Tajemnice powstawania tęczy

Zabawy z lupą, lustrem:
- oglądamy małe przedmioty przez lupę, obserwując co się zmienia,
- poznajemy zdolność skupiania promieni słonecznych przez lupę, potrzebne materiały: lupa i czarny papier. 

Doświadczenie przeprowadzamy w słoneczny dzień na dworze. Trzymamy lupę i papier tak, by były oświetlone przez promienie słoneczne. Podnosimy i opuszczamy lupę tak długo, aż pojawi się na papierze jasny punkt i będzie on jak najmniejszy. Trzymamy przez chwilę w tej pozycji. Obserwujemy jak zachowa się kartka. W miejscu białej plamki panuje wysoka temperatura i kartka w końcu się zapali,  ponieważ soczewka wypukła skupia promienie słoneczne.

Obserwujemy odbicia lustrzane: 
1. Oglądamy swoje odbicie na wypukłej i wklęsłej stronie łyżki – na wypukłej powstaje obraz prosty i zmniejszony , na wklęsłej powiększony. Powstający obraz zależy od kształtu odbijającej go powierzchni.

2. Piszemy na kartce liczbę 356 i odczytujemy ją, trzymając kartkę przed lustrem. To samo wykonujemy , oznaczając swoją prawą dłoń literą P, a lewą L. odczytany obraz jest odwrócony, prawa strona przedmiotu znajduje się na obrazie po lewej stronie. Wyraz „ambulans” piszemy na tablicy w jego odbiciu lustrzanym i używając lustra odczytujemy jego brzmienie.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz