2014/05/07

Jak powstaje dźwięk

Co to takiego jest dźwięk i jak powstaje? Tymi problemami zajęli się uczniowie SP
w Januszówce na kolejnych zajęciach przyrodniczych. Bez trudu możemy się przekonać
na szkolnym korytarzu o tym, że dźwięki stanowią nieodłączny element naszego życia – szczególnie na przerwie .  Rzadko jednak zastanawiamy się skąd się bierze dźwięk i jak
to się dzieje, że słyszymy.

Do powstania dźwięku potrzebne są 3 składniki: źródło dźwięku, przewodnik dźwięku i ucho słuchającego. Jeśli wyeliminujemy chociaż jeden z tych składników, dźwięku nie usłyszymy.

Źródłem dźwięku mogą być np. instrumenty muzyczne, które w różny sposób wydają dźwięk ( uderzenie w strunę, zadęcie w drewnianą bądź metalową rurę, uderzenie)

Przewodnikiem dźwięku mogą być ciała lotne (powietrze), płynne (woda) lub stałe (metal, drewno).

Na naszych zajęciach wprawialiśmy w drgania kamerton a także zwykłą linijkę-  ciekawostką jest to, że w ćwiczeniu z linijką da się zauważyć zmianę wysokości dźwięku w zależności od długości linijki-  spróbujcie !!!

Ciało wprawione w ruch drga na zasadzie ruchu falowego. Drgania ciała wytwarzają fale w powietrzu i docierają do ucha, które pobudzone do takich samych drgań, jakie miało źródło dźwięku, przekazuje je za pomocą urządzeń aparatu słuchowego ucha do ośrodka słuchowego w mózgu. 

Fale głosowe w spokojnym powietrzu i w wolnej przestrzeni rozchodzą się jednakowo we wszystkich kierunkach - tworzą warstwy kuliste.


Dźwięki są źródłem informacji o otaczającej nas rzeczywistości, pozwalają nam komunikować się, ostrzegają przed niebezpieczeństwem, a także sprawiają nam przyjemność i radość. Niektóre są powodem zmęczenia i zdenerwowania  - np. hałas. Niestety w środowisku szkolnym często natężenie hałasu jest bardzo duże.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz