2013/10/09

Ile waży powietrze?



Kolejne spotkanie w Szkole Podstawowej w Januszówce miało przynieść odpowiedź na bardzo interesujące pytanie – „Ile waży powietrze?”Na początku udowodniliśmy, że powietrze wokół nas jest, choć go nie widać. Poznaliśmy jego właściwości, aż w końcu postanowiliśmy sprawdzić czy powietrze można zważyć? I udało się! Sami zobaczcie! Najwięcej emocji wzbudził mecz „Piłki powietrznej” i  „Przeciwsztormowa moneta”, której nikomu nie udało się zdmuchnąć. 







Propozycje kilku z naszych eksperymentów – możecie spróbować w domu:

1. Łuk wiatru

Przebieg doświadczenia:
Ustaw płonącą świeczkę za szklaną butelką i dmuchnij ze wszystkich sił. Płomień świecy zgaśnie natychmiast. Okazuje się, że butelka wcale nie chroni płomienia przed zgaśnięciem.

Wyjaśnienie:
Strumień powietrza dzieli się, napotykając przeszkodę w postaci okrągłej butelki, ale obie jego części opływają wypukłość szkła i spotykają się za nią z niemal tą samą siłą. Powstaje wówczas wir powietrzny, który gasi płomień świecy.


2. Uwięziona piłeczka

Przebieg doświadczenia:
Włóż do lejka piłeczkę pingpongową. Całość umieść ukośnie w ustach i spróbuj dmuchaniem wypchnąć piłeczkę z lejka. To niewiarygodne, ale nikomu jeszcze ta sztuka się nie udała. 

Wyjaśnienie:
Okazuje się, że strumień powietrza nie uderza wcale z pełnym impetem, lecz rozdziela się i przeciska bokami tam, gdzie piłeczka dotyka lejka. Ponieważ wydmuchiwane powietrze ma zwiększoną szybkość, jego ciśnienie zmniejsza się. Zewnętrzne powietrze o normalnym ciśnieniu wpycha natomiast piłeczkę na powrót do lejka. 

3. Próba upadku

Przebieg doświadczenia:
Połóż skrawek papieru na monecie pięciozłotowej i wychodząc od pozycji poziomej monety upuść obie rzeczy na dół. Wbrew oczekiwaniom oba elementy doświadczenia znajdą się na podłodze jednocześnie. 

Wyjaśnienie:
Papier otrzymał od monety ochronę przed oporem powietrza.

Spróbuj teraz upuścić papier i monetę oddzielnie. Lżejszy papier jest bardziej hamowany przez opór powietrza i spada wolniej niż moneta.  Słynny włoski badacz Galileo Galilei odkrył już przed 400 laty, że ciała o różnej wadze spadają z taką samą prędkością, jeśli nie są poddawane oporowi powietrza. 


4. Strzał w tył

Przebieg doświadczenia:
Ustaw w dłoniach poziomo pustą butelkę i włóż w jej otwór malutką kulkę z papieru. Spróbuj dmuchaniem wepchnąć ją do środka. Kuleczka okaże się krnąbrna i zamiast posłusznie wlecieć do wnętrza butelki, strzeli ci prosto w twarz.

Wyjaśnienie:
Dmuchanie sprawia, że ciśnienie powietrza w butelce podwyższa się, a jednocześnie przed szyjką butelki wytwarza się podciśnienie. Kiedy dochodzi do wyrównania ciśnienia kuleczka strzela jak z wiatrówki.


5. Przeciwsztormowa moneta

Przebieg doświadczenia:
Wbij 3 szpilki w drewnianą płytę. Na główkach szpilek umieść monetę jednozłotową. Spróbuj silnym dmuchnięciem zepchnąć monetę z trójnogu. Chyba ci się to nie uda.

Wyjaśnienie:
Podmuch powietrza nie może dosięgnąć wąskich gładkich brzegów monety. Przepływa pod nią zmniejszając ciśnienie powietrza, w wyniku czego pieniążek jest jeszcze bardziej wciskany w szpilki.

Poniżej kilka ilustracji wykonanych przez uczestników zajęć:


Ilustracje do eksperymentów wykonały Paulinka kl. VI, Ala kl. VI i Ola kl. I.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz