2014/02/19

KRYSZTAŁY

    Na kolejnych zajęciach  w SP w Januszówce zgłębialiśmy tajniki hodowli kryształów. Podziwialiśmy ich  piękną budowę i nawet pobawiliśmy się w wydobywanie kryształów kwarcu z okropnie twardej skały. 
 Każdy kryształ zbudowany jest z wielu powtarzających się tzw. komórek elementarnych. W zależności od jej rodzaju kryształy tworzą różne układy krystalograficzne.

Kryształy narastają z różną szybkością w różnych kierunkach, dlatego też bryła kryształu nie musi być wielościanem geometrycznie regularnym.





MAGNETYZM – CO TO ZA SIŁA?

    Sprawdziliśmy siłę magnesu na jednych z zajęć w SP w Januszówce. Zadziwiające, że można „czarować” za pomocą magnesu, bawić się w berka, a nawet – nie uwierzycie – tworzyć magnesowe dzieła sztuki . Reasumując - magnesem można „przyciągnąć” dobrą zabawę. 

Trochę teorii:
Nazwą magnetyzm określa się zespół zjawisk fizycznych związanych z polem magnetycznym, które może być wytwarzane zarówno przez prąd elektryczny jak i przez materiały magnetyczne.

Magnes - ciało lub urządzenie wytwarzające stałe pole magnetyczne.

Magnes trwały - ciało wykonane z materiału ferromagnetycznego o właściwościach magnetycznie twardych, wytwarzający w otaczającej go przestrzeni stałe pole magnetyczne (np. namagnesowany kawałek żelaza). Do opisu właściwości magnesu używa się umownie pojęcia biegunów magnetycznych, jako punktów, w których skupiają się linie wytwarzanego przez magnes pola. Magnesy, używane początkowo tylko w kompasach, znalazły zastosowanie w urządzeniach elektrycznych takich jak: silniki, prądnice, mierniki elektryczne i inne.






ZABAWY Z TANGRAMEM

  Ostatnie zajęcia matematyczne to była prawdziwa zabawa – poznaliśmy chińską i  bardzo starą (bo znaną od 3000 lat) grę, która nie tylko bawi , ale przede wszystkim pobudza wyobraźnię i skłania do twórczego i logicznego myślenia.


Tangram to kwadrat, który składa się z 7 części (tan):
2 duże trójkąty,
1 średni trójkąt,
2 małe trójkąty,
1 kwadrat,
1 równoległobok.

Celem tej gry jest ułożenie większego obrazka (figury) według przygotowanego wzorca (najczęściej narysowanych konturów tego obrazka) lub własnej wyobraźni.

Jeśli ktoś chce się zmierzyć z tangramem polecamy zabawę online:
http://www.math.edu.pl/tangram


POWODZENIA!








Ogród chemiczny!

  Poniżej prezentujemy kilka dzieł wykonanych przez naszych podopiecznych w trakcie zajęć o tematyce "Ogród chemiczny". Zapraszamy do obejrzenia prac uczniów: