2013/11/28

Płynna wiedza

   Tym razem na zajęciach w SP w Januszówce wiedza „lała się” strumieniami, a właściwie litrami. W tym tygodniu badaliśmy ile to jest 1 litr! Poznaliśmy mniejszą jednostkę jaką jest mililitr i badaliśmy ile mililitrów mieści się w 1 litrze. Choć to była mokra robota, to zabawy było co niemiara. I teraz już wiemy, że 1 litr  to 1000 mililitrów, że w 1 litrze mieści się ok. 4 szklanki, a każda z nich  to ok. 250 mililitrów. Poznaliśmy sposoby zapisu tych jednostek, a także sprawdzaliśmy ile pojemności mają niektóre dostępne na sklepowych półkach produkty.
Dowiedzieliśmy się też, że:

1 l = 1 dm3 

1 l = 1000 ml

1 l = 1000 cm3 


1 ml = 1 cm3






2013/11/19

Dzień Marii Skłodowskiej-Curie


      Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich chętnych do uczestniczenia w organizowanym w szkole Podstawowej w Zawieprzycach przez Stowarzyszenie Oświatowe "CJZ" dzień Marii Skłodowskiej-Curie. Plan imprezy oraz szczegółowe informacje znaleźć można na zamieszczonym poniżej plakacie. Zapraszamy! 



2013/11/18

Krótkie wideo!

   Przedstawiamy krótką wideo-prezentację prezentującą dotychczasowe poczynania naszych uczniów i pedagogów. Chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, że zajęcia i realizacja projektu oraz pomoc naszym uczniom w poznawaniu otaczającego ich świata w tej formie nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie Fundacji PZU, która finansuje prowadzony projekt. Zachęcamy do oglądania!





                       

2013/11/14

List Zarządu Stowarzyszenia Oświatowego CJZ

Stowarzyszenie Oświatowe CJZ              
Charlęż Kolonia 17                                                      
21-077 Spiczyn                                                                 
NIP 5050123888                                                                      
Regon 61518206
Stowarzyszenie Oświatowe „CJZ” od 1 września 2013 jest organem prowadzącym Szkoły Podstawowe w Charlężu, Januszówce i Zawieprzycach na terenie  Gminy Spiczyn. 
Z ogromną satysfakcją informujemy, że wzbogacamy ofertę edukacyjną naszych szkół poprzez realizowane projekty. Jednym z projektów realizowanych w roku szkolnym 2013/2014 jest „Liga młodych odkrywców w Gminie Spiczyn” z programu: „Z PZU po lekcjach”- edycja 2013 dotowanego przez Fundację PZU. 
Planując realizację tego projektu założyliśmy, że uda nam się u zainteresowanych uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Spiczyn  rozbudzić ciekawość świata, pasję i aktywność życiową poprzez zapewnienie atrakcyjnej oferty zajęć pozalekcyjnych z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, ogłoszone konkursy, możliwość obserwacji efektów zajęć prowadzonych w Szkole Podstawowej w Januszówce i w Szkole Podstawowej w Zawieprzycach na blogu cjzpolekcjach.blogspot.com. Pierwsze podsumowanie konkursów odbędzie się 21 listopada w czasie „Dnia Marii Skłodowskiej-Curie” organizowanego w Szkole Podstawowej w Zawieprzycach. Uczestnicy konkursów obejrzą wtedy ciekawe doświadczenia prezentowane przez uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach matematyczno-przyrodniczych finansowanych przez fundację PZU oraz pokazy naukowe z zakresu chemii i robotyki. Kolejny  konkurs, to konkurs wiedzy matematycznej „Dzień Pitagorasa” organizowany w Szkole Podstawowej w Januszówce. Podsumowanie projektu, w którym weźmie udział najwięcej odbiorców będzie „Liga wiedzy matematyczno-przyrodniczej”, pokazy naukowe dla 150 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Spiczyn zorganizowane na zasadzie targów naukowych w sali Gimnastycznej w Gimnazjum w Spiczynie. Chętni uczniowie będą mogli pod opieką nauczycieli przeprowadzić eksperymenty, przy użyciu niezwykle ciekawych pomocy sfinansowanych ze środków Fundacji PZU. Po zakończeniu projektu wszyscy nauczyciele będą mogli skorzystać z doświadczeń i wniosków nauczycieli prowadzących zajęcia matematyczno-przyrodnicze dzięki publikacji internetowej dotyczącej dobrych praktyk. Dotacja Fundacji PZU wynosi 49 620,65 zł, całkowity koszt projektu 55 220,65zł. Wymagany wkład własny Stowarzyszenia Oświatowego „CJZ” wynosi 5 600,00. Jesteśmy młodą organizacją i sami nie jesteśmy w stanie zgromadzić tak wysokiej kwoty bez Waszej Pomocy. 
Zwracamy się z ogromną prośbą do wszystkich, którzy rozumieją potrzebę zapewnienia uczniom bogatej, ciekawej oferty edukacyjnej o wpłaty na konto Stowarzyszenia Oświatowego „CJZ” BS w Niemcach, O. w Spiczynie 27 8702 1011 1004 6539 2000 0010.  
Wszelka pomoc spotka się z ogromną wdzięcznością .
                              Z poważaniem Zarząd Stowarzyszenia Oświatowego „CJZ”



Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Oświatowe”CJZ”
Charlęż-Kolonia 17, 21-077 Spiczyn                                                           
NIP 5050123888
Regon 61518206
            
           Nazwa projektu: Liga młodych odkrywców w Gminie Spiczyn
Nazwa programu: „Z PZU po lekcjach”
Fundacja PZU

Cel główny: rozbudzenie u 150 uczniów szkół podstawowych Gminy Spiczyn ciekawości świata, pasji i aktywności życiowej poprzez zapewnienie atrakcyjnej oferty zajęć pozalekcyjnych z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych

Cele szczegółowe:
1. Zapewnienie 60 beneficjentom projektu interaktywnych zajęć pozalekcyjnych w zakresie nauk           matematyczno-przyrodniczych
2. Zainteresowanie aktywnym poznawaniem wiedzy z zakresu nauk  matematyczno przyrodniczych 150 uczniom w wieku 6-13 lat z Gminy Spiczyn
3. Opracowanie i upublicznienie modelu realizacji zajęć pozalekcyjnych na temat przedmiotów matematyczno-przyrodniczych dla uczniów szkół podstawowych w Gminie Spiczyn

Rezultaty:
1. Warsztaty z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych dla uczniów w Szkole Podstawowej w Januszówce i w Szkole Podstawowej w Zawieprzycach (10 miesięcy)
2. Konkursy: 
- Wiedzy matematycznej „Dzień Pitagorasa”         
- Wiedzy przyrodniczej „Dzień Marii Skłodowskiej-Curie”         
- Konkurs na prezentację o Marii Skłodowskiej-Curie           
- Konkurs na plakat „Skłodowska i nauka”
3. Dzień Marii Skłodowskiej-Curie
4. Liga wiedzy matematyczno-przyrodniczej (pokazy naukowe dla 150 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Spiczyn)
5. Publikacja internetowa dotycząca dobrych praktyk
6. Blog popularyzujący wiedzę matematyczno-przyrodniczą

2013/11/11

Tajemnice wulkanów

      Kolejne spotkanie na zajęciach w SP w Januszówce było iście wybuchowe. Zajęliśmy się bowiem odkrywaniem tajemnic wulkanów! Dzieci dowiedziały się co to są wulkany i dlaczego wybuchają. Poznały oznaczenie wulkanów na mapie i mogły sprawdzić gdzie jest ich najwięcej, a także gdzie możemy znaleźć wulkany na naszym kontynencie. Najbardziej emocjonującą częścią zajęć było tworzenie własnych wulkanów, a ponieważ ochoty nam nie brakowało stworzyliśmy trzy modele – gipsowy, papierowy i wykonany z ziemi. Wybuchom nie było końca!


1. Komora wulkaniczna
2. Skała macierzysta
3. Kanał lawowy
4. Podnóże
5. Sill
6. Przewód boczny
7. Warstwy popiołu emitowanego przez wulkan
8. Zbocze
9. Warstwy lawy emitowanej przez wulkan
10. Gardziel
11. Stożek pasożytniczy
12. Potok lawowy
13. Komin
14. Krater
15. Chmura popiołu

DOŚWIADCZENIE: Erupcja naszego wulkanu

  • Przygotowujemy  2 pojemniki ze składnikami chemicznymi (wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy), łopatkę, model wulkanu, strzykawkę, okulary ochronne.
  • Do krateru wulkanu wsypujemy taką samą ilość (po 10 g) wodorowęglanu sodu,  i kwasu cytrynowego; mieszamy obydwa składniki za pomocą łopatki.
  • Napełniamy strzykawkę wodą.
  • Zakładamy okulary ochronne i przy pomocy strzykawki wlewamy powoli wodę do krateru wulkanu.
  • Utworzy się piana, która zacznie wypełniać krater i wylewać się z niego jak magma przy prawdziwym wybuchu.











Tajemnice powstawania tęczy

Zabawy z lupą, lustrem:
- oglądamy małe przedmioty przez lupę, obserwując co się zmienia,
- poznajemy zdolność skupiania promieni słonecznych przez lupę, potrzebne materiały: lupa i czarny papier. 

Doświadczenie przeprowadzamy w słoneczny dzień na dworze. Trzymamy lupę i papier tak, by były oświetlone przez promienie słoneczne. Podnosimy i opuszczamy lupę tak długo, aż pojawi się na papierze jasny punkt i będzie on jak najmniejszy. Trzymamy przez chwilę w tej pozycji. Obserwujemy jak zachowa się kartka. W miejscu białej plamki panuje wysoka temperatura i kartka w końcu się zapali,  ponieważ soczewka wypukła skupia promienie słoneczne.

Obserwujemy odbicia lustrzane: 
1. Oglądamy swoje odbicie na wypukłej i wklęsłej stronie łyżki – na wypukłej powstaje obraz prosty i zmniejszony , na wklęsłej powiększony. Powstający obraz zależy od kształtu odbijającej go powierzchni.

2. Piszemy na kartce liczbę 356 i odczytujemy ją, trzymając kartkę przed lustrem. To samo wykonujemy , oznaczając swoją prawą dłoń literą P, a lewą L. odczytany obraz jest odwrócony, prawa strona przedmiotu znajduje się na obrazie po lewej stronie. Wyraz „ambulans” piszemy na tablicy w jego odbiciu lustrzanym i używając lustra odczytujemy jego brzmienie.